OD SPRZĄTACZKI PO FURAŻERKĘ, CZYLI PSZCZELA KARIERA W ULU

Obserwując pszczoły zauważono, że w zależności od wieku pełnią one różne funkcje w pszczelej rodzinie.

1️⃣ Ich pierwszym zadaniem tuż po wygryzieniu się jest wyczyszczenie siebie, swojej komórki i innych komórek na plastrze. Są więc sprzątaczkami.

2️⃣ Mniej więcej w 3 dniu życia pełnią rolę karmicielek larw starszych, które żywią papką złożoną z pyłku, miodu i pszczelego mleczka.

3️⃣ W około 7 dobie życia zaczynają intensywnie pracować gruczoły mleczne i pszczoły karmią nim młode 1-3 dniowe larwy. Pełnią funkcję mamek.

4️⃣ Mniej więcej do osiągnięcia wieku 2 tygodni pszczoły zajęte są odbieraniem nektaru od zbieraczek, produkcją i magazynowaniem miodu oraz pyłku.

5️⃣ W wieku ok. 15-18 dni zajmują się budową plastrów.

6️⃣ Ich kolejnym zadaniem jest obrona gniazda. Ich żądło jest wówczas już na tyle twarde, że w razie potrzeby pszczoła może go użyć by obronić ul przed ewentualnym atakiem.

7️⃣ Gdy pszczoła osiąga wiek powyżej 3 tygodni jest gotowa do najważniejszego zadania – wylotu z ula i zbierania pyłku, nektaru, wody i substancji balsamicznych.

Gdy pszczela rodzina ma inne, nietypowe potrzeby, powyższe zależności mogą się dostosować do bieżącej sytuacji w ulu… Pracowite te pszczółki…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *