Pszczela kariera w ulu. Funkcje pszczół. Czym zajmują się pszczoły w ulu?

OD SPRZĄTACZKI PO FURAŻERKĘ – PSZCZELA KARIERA W ULU

Obserwując pszczoły zauważono, że w zależności od wieku pełnią one różne funkcje w pszczelej rodzinie. Dowiedz się jak wygląda pszczela kariera w ulu, czym zajmują się pszczoły od urodzenia:

1️⃣ Ich pierwszym zadaniem tuż po wygryzieniu się jest wyczyszczenie siebie, swojej komórki i innych komórek na plastrze. Są więc sprzątaczkami.

2️⃣ Mniej więcej w 3 dniu życia pełnią rolę karmicielek larw starszych. Papką złożoną z pyłku, miodu i pszczelego mleczka pracują na cały etat w pszczelim przedszkolu.

3️⃣ W około 7 dobie życia u pszczół robotnic zaczynają intensywnie pracować gruczoły mleczne. Produkowanym mleczkiem pszczelim pszczoły karmią młode 1-3 dniowe larwy. Pełnią więc funkcję mamek.

4️⃣ Mniej więcej do osiągnięcia wieku 2 tygodni pszczoły zajęte są odbieraniem nektaru od zbieraczek, produkcją i magazynowaniem miodu oraz pyłku. Zmieniają więc stanowisko pracy na magazynierkę.

5️⃣ W wieku ok. 15-18 dni pszczoły znów zmieniają zajęcie. Teraz, gdy ich gruczoły woskowe zaczynają intensywne wydzielanie wosku pszczelego robotnice (tzw. woszczarki) zajmują się budową plastrów.

6️⃣ Ich kolejnym zadaniem jest obrona gniazda. Ich żądło jest wówczas już na tyle twarde, że w razie potrzeby pszczoła może go użyć by obronić ul przed ewentualnym atakiem.

7️⃣ Gdy pszczoła osiąga wiek powyżej 3 tygodni jest gotowa do najważniejszego zadania – wylotu z ula. Jej zadanie to teraz zbieranie pyłku, nektaru, wody i substancji balsamicznych. To na to czekała całe swoje krótkie życie i jest to dla niej najwspanialsza nagroda.

Gdy pszczela rodzina ma inne, nietypowe potrzeby, powyższe zależności mogą się dostosować do bieżącej sytuacji w ulu… Jak widać pszczela kariera w ulu to pasmo wielu zmian, awansów, sprawdzania siebie na wielu różnych stanowiskach. Na każdym z nich młode robotnice dają z siebie wszystko, są niezwykle oddane i pracowite.