ŚWIAT OCZAMI PSZCZÓŁ

Kwiaty konkurują ze sobą o względy m.in. pszczół i trzmieli zapachami, kształtami, kolorami… Ale czy pszczoły widzą ten świat tak samo jak ludzie?

Człowiek widzi świat w kolorach z tzw. zakresu widzialnego, który rozciąga się od czerwieni do fioletu, tak jak w tęczy. Pomiędzy są oczywiście wszystkie znane nam kolory, zaś za czerwienią znajduje się jeszcze niewidzialna dla oka ludzkiego podczerwień, a za fioletem – ultrafiolet, którego też nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zakres kolorów widzianych przez pszczoły jest nieco przesunięty w stosunku do zakresu ludzkiego i pszczoły nie widzą koloru czerwonego, widzą zaś ultrafioletowy. Okazuje się, że na płatkach kwiatów znajdują się czasem dodatkowe ultrafioletowe ornamenty, które mają za zadanie zwabić pszczołę. Jak widać na zdjęciu piękny słonecznik jest mistrzem w wabieniu pszczół, nie mogą mu się oprzeć.

Pszczoły mają jedną parę oczu złożonych oraz 3 oczka proste zwane przyoczkami. Póki co do końca nie wiadomo po co pszczole przyoczka, prawdopodobnie są jakoś połączone z oczami złożonymi i być może sprawdzają się w ulu na małych odległościach i przy niewielkiej ilości światła. Głównym narządem wzroku u pszczoły są więc oczy złożone. Wyobraźcie sobie tysiące maleńkich soczewek w kształcie długich rurek posklejanych ze sobą, które razem tworzą oko o wypukłym kształcie. Każda taka malutka fasetka odbiera swój własny obraz, malutki punkcik, który szybko przekazywany jest do mózgu. Mózg zaś łączy kropeczki w jeden obraz. Pszczoły nie są zbyt wyczulone na kolory i kształty (szczegóły widzą dopiero z odległości ok. 5 cm) ale są bardzo wyczulone na ruch, dlatego pamiętajcie, aby nie wykonywać w towarzystwie pszczoły czującej zagrożenie dla roju gwałtownych ruchów – machanie rękami, mruganie powiekami, poruszanie ustami – może się skończyć pożądleniem… Lepiej powolutku się oddalić…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *