rodzaje pasiek - pasieka stacjonarna a wędrowna

RODZAJE PASIEK – PASIEKA STACJONARNA A WĘDROWNA…

Rodzaje pasiek. Pasieka stacjonarna a wędrowna… Czym się różnią?

Wędrówki pszczół… Pasieki można, upraszczając, podzielić na stacjonarne oraz wędrowne.

Stacjonarne to takie, które stoją w jednym miejscu i korzystają z pożytków w swojej okolicy. Świetnie mieć takie miejsce, w którym jest cała różnorodność roślin pożytkowych i pszczoły mają co robić przez cały sezon. I pszczelarz szczęśliwy, i pszczoły zadowolone na znanym sobie terenie 💛 Z takich pasiek udaje się pozyskać najczęściej tylko kilka rodzajów miodu (jak u nas).

Ale są też pasieki wędrowne, które podróżują na pożytki. Jest to czasem spore ryzyko (kradzieże, opryski, czasem dana roślina jednak nie zanektaruje…), ale dzięki temu udaje się pozyskać dużo więcej miodów odmianowych. Zakładając pasiekę trzeba wziąć pod uwagę ten aspekt gospodarowania i wybrać odpowiednią konstrukcję uli (ciężkie drewniane ocieplane trudno będzie przenosić i przewozić z miejsca na miejsce). My póki co raczej stacjonarnie, ale zdarza się, że próbujemy i nowości… Każdy rok jest inny, pszczoły produkują inne miody, co roku niespodzianka… Nie ma nudy!

Na pewno ze względu na rodzaje pasiek – z tych stacjonarnych pozyskuje się średnio mniejsze ilości miodu niż z wędrownych.