ETYKIETY NA MIÓD – CO MUSI SIĘ NA NICH ZNALEŹĆ?

Czy zwracacie uwagę na etykiety na produktach? Producentów miodu też obowiązują przepisy, jeśli chodzi o znakowanie ich produktów. Jest 7 info, które muszą się znaleźć na etykiecie:

1️⃣ Pełna nazwa miodu. Oprócz odmiany miodu (np. akacjowy, lipowy, z terenów leśnych, albo majowy, lipcowy – bo tak też można) należy też podać rodzaj. Rodzaje są 3 – nektarowy, spadziowy lub nektarowo-spadziowy.

2️⃣ Pełne dane pszczelarza. Musi być podana nazwa pasieki lub imię i nazwisko, dokładny adres, a jeśli pszczelarz prowadzi działalność gospodarczą to również forma prawna.

3️⃣ Data minimalnej trwałości. Choć miód właściwie się nie psuje przechowywany we właściwych warunkach, to przyjęło się, że ma 3 letni termin przydatności do spożycia.

4️⃣ Oznaczenie partii produkcyjnej. Chodzi o oznaczenie partii miodu np. z tego samego miodobrania lub rozlanego w tym samym czasie i warunkach. Partia produkcyjna może być tożsama z datą rozlewu lub datą minimalnej trwałości.

5️⃣ Warunki przechowywania.

6️⃣ Miejsce pochodzenia. Adres pszczelarza nie wystarczy. Należy wpisać, skąd pochodzi miód, np. produkt polski, miód z polskiej pasieki, albo czasem widzimy na słoiczkach w markecie „mieszanka miodów z UE oraz spoza UE”

7️⃣ Ilość nominalna produktu – dla miodu masa netto. Miód podaje się w gramach (do 1000g) oraz w kg (od 1 kg). Co ważne, ta informacja musi być podana odpowiednią czcionką w zależności od gramatury produktu. I np. na słoiku 0,9l, do którego lejemy 1,2kg miodu ilość nominalna powinna być wpisana czcionką min. 6mm wys.

▶️ Co ważne, wszystkie te info muszą być wpisane czcionką min. 1,2mm i znajdować się w polu widzenia konsumenta.

▶️Wszystkie inne info już dowolnie, ale oczywiście nie mogą wprowadzać w błąd! Nie mogą np. sugerować, że miód jest zdrowy, bo ktoś mógłby je wziąć za lekarstwo.

▶️ Miód jest produktem jednoskładnikowym, nie musimy więc podawać info o alergenach.

▶️ Nie musimy też podawać kaloryczności itp.

Zwracajcie uwagę na etykiety!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.