Miód

Pszczoły od tysięcy lat w ten sam sposób produkują miód, wosk, kit pszczeli. Zmieniły i unowocześniły się metody pracy pszczelarza, ale same pszczele skarby pozostały niezmienne – my tylko pakujemy je i dostarczamy Wam!

Miód pszczeli powstaje z nektaru roślin (nektarowy), wydzielin żywych części roślin lub wydalin owadów ssących soki tych roślin (spadziowy). Pszczoły zbieraczki gatunku Apis mellifera, czyli pszczoły miodnej, znoszą do ula w wolach (komorach w pszczelim przełyku) nektar lub spadź. Następnie przekazują je kolejnym pszczołom w ulu. Te z kolei umieszczają nektar w swoich wolach, mieszają ze śliną, a następnie magazynują w komórkach plastra. Taka substancja, zwana nakropem, nie jest jeszcze dojrzałym miodem, ponieważ zawiera zbyt dużą ilość wody i szybko może ulec zepsuciu. Aby odparować wodę pszczele robotnice machają w ulu skrzydełkami, a gdy uznają miód już za dojrzały, pokrywają komórkę plastra cieniutką warstwą wosku.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

 • miód lipowy
  Miód

  Miód lipowy

  Czytaj dalej

  To miód z nektaru kwiatów lipy, której piękne okazy rosną w sąsiedztwie naszych pasiek.

 • pasieka galicja miód wielokwiatowy
  Miód

  Miód wielokwiatowy

  15,00 25,00  Wybierz opcje

  Naszym pierwszym miodem w sezonie jest miód z nektaru wiosennych kwiatów (m.in. klon, mniszek lekarski, kwiaty drzew owocowych, koniczyna…)

 • miód leśny
  Miód

  Miód leśny

  25,00  Wybierz opcje

  Co roku część naszych uli ustawiamy w sercu Puszczy Niepołomickiej. To tam powstaje pyszny aromatyczny miód leśny.

 • miód nektarowo-spadziowy
  Miód

  Miód nektarowo-spadziowy

  Czytaj dalej

  To miód wytworzony przez pszczoły z nektaru kwiatów oraz spadzi liściastej.