Świece, wosk pszczeli i aromaterapia

Wosk pszczeli zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole… Co ciekawe, wosk od różnych gatunków pszczół zawiera zawsze te same związki, tylko w różnych proporcjach.

wosk pszczeli

Wosk pszczeli - kosztowny budulec plastrów

Aby wyprodukować 1,2 kg wosku pszczoły zużywają 7,5 kg miodu. To wystarcza do zbudowania ok. 100 000 komórek pszczelego plastra!

Wosk pszczeli to tłuszczowiec – zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole. Wytwarzają go pszczoły za pomocą gruczołów woskowych (kiedyś uważano, że pszczoły przynoszą wosk do ula). Pszczoła w wieku ok. 15-18 dni staje się woszczarką – intensywnie odżywia się miodem, dzięki czemu gruczoły zaczynają produkować ciekły wosk. Zastyga on na tzw. lusterkach tworząc łuseczki woskowe. Ugniatane i formowane w kuleczki są używane do tworzenia pszczelich plastrów.

wosk pszczeli

Pozyskiwanie wosku do produkcji świec i wosków zapachowych

Wosk do produkcji naszych świec pochodzi z wybrakowanych plastrów, tzw. dzikiej zabudowy (komórek woskowych budowanych przez pszczoły poza ramkami) oraz odsklepin po miodobraniu.

Wosk wytapiamy korzystając ze zbudowanej przez nas topiarki słonecznej. Następnie jest on oczyszczany w kąpieli wodnej, po której powstają grube plastry czystego wosku.
Większość tak pozyskanego wosku jest przez nas wysyłane do przerobienia na węzę, czyli woskową bazę wtapianą w pszczelą ramkę. Pozostały wosk przetapiamy na różne świeczki.

Przewaga świec z wosku pszczelego

W przeciwieństwie do świec parafinowych, które powstają jako pochodne ropy naftowej, palenie świec z wosku pszczelego może przynieść wiele korzyści.

Świece z wosku pszczelego:

wosk pszczeli - świeca stołowa
wosk pszczeli - woski zapachowe

Sprawdź te produkty w naszym e-sklepiku: