Świece, wosk pszczeli i aromaterapia

Wosk pszczeli zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole… Co ciekawe, wosk od różnych gatunków pszczół zawiera zawsze te same związki, tylko w różnych proporcjach.

wosk pszczeli

Kosztowny budulec pszczelich plastrów

Aby wyprodukować 1,2 kg wosku pszczoły zużywają 7,5 kg miodu. To wystarcza do zbudowania ok. 100 000 komórek pszczelego plastra!

Wosk pszczeli to tłuszczowiec – zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole. Wytwarzają go pszczoły za pomocą gruczołów woskowych (kiedyś uważano, że pszczoły przynoszą wosk do ula). Pszczoła w wieku ok. 15-18 dni staje się woszczarką – intensywnie odżywia się miodem, dzięki czemu gruczoły zaczynają produkować ciekły wosk. Zastyga on na tzw. lusterkach tworząc łuseczki woskowe. Ugniatane i formowane w kuleczki są używane do tworzenia pszczelich plastrów.

Pozyskiwanie wosku do produkcji świec i wosków zapachowych

Wosk do produkcji naszych świec pochodzi z wybrakowanych plastrów, tzw. dzikiej zabudowy (komórek woskowych budowanych przez pszczoły poza ramkami) oraz odsklepin po miodobraniu.

Wosk wytapiamy korzystając ze zbudowanej przez nas topiarki słonecznej. Następnie jest on oczyszczany w kąpieli wodnej, po której powstają grube plastry czystego wosku.
Większość tak pozyskanego wosku jest przez nas wysyłane do przerobienia na węzę, czyli woskową bazę wtapianą w pszczelą ramkę. Pozostały wosk przetapiamy na różne świeczki.

Przewaga świec z wosku pszczelego

W przeciwieństwie do świec parafinowych, które powstają jako pochodne ropy naftowej, palenie świec z wosku pszczelego może przynieść wiele korzyści.

Świece z wosku pszczelego:

Sprawdź te produkty w naszym sklepiku: