Świece, wosk pszczeli i aromaterapia
Wosk pszczeli zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole… Co ciekawe, wosk od różnych gatunków pszczół zawiera zawsze te same związki, tylko w różnych proporcjach.
wosk pszczeli
Wosk pszczeli - kosztowny budulec plastrów
Aby wyprodukować 1,2 kg wosku pszczoły zużywają 7,5 kg miodu. To wystarcza do zbudowania ok. 100 000 komórek pszczelego plastra!
Wosk pszczeli to tłuszczowiec – zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych – głównie estry, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe i alkohole. Wytwarzają go pszczoły za pomocą gruczołów woskowych (kiedyś uważano, że pszczoły przynoszą wosk do ula). Pszczoła w wieku ok. 15-18 dni staje się woszczarką – intensywnie odżywia się miodem, dzięki czemu gruczoły zaczynają produkować ciekły wosk. Zastyga on na tzw. lusterkach tworząc łuseczki woskowe. Ugniatane i formowane w kuleczki są używane do tworzenia pszczelich plastrów.
Pozyskiwanie wosku do produkcji świec i wosków zapachowych
Wosk do produkcji naszych świec pochodzi z wybrakowanych plastrów, tzw. dzikiej zabudowy (komórek woskowych budowanych przez pszczoły poza ramkami) oraz odsklepin po miodobraniu.
Przewaga świec z wosku pszczelego
W przeciwieństwie do świec parafinowych, które powstają jako pochodne ropy naftowej, palenie świec z wosku pszczelego może przynieść wiele korzyści.
Świece z wosku pszczelego:
- Ułatwiają oddychanie osobom z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych
- Jonizują powietrze.
- Nie wydzielają dymu, za to mimo braku dodatkowych aromatów wydzielają miły, delikatny, słodki zapach prosto z ula.
- Neutralizują szkodliwe działanie promieniowania urządzeń elektrycznych.
- Usuwają z otoczenia zapachu dymu tytoniowego.