PSZCZOŁA ŻĄDLI TYLKO RAZ

Co robić, by uniknąć użądlenia i jak sobie poradzić gdy pszczoła nas użądli?

Natura wyposażyła pszczoły miodne w żądło, by mogły obronić swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem. Niestety swojej broni mogą użyć tylko raz, gdyż użądlenie kończy się dla nich śmiercią. Zakończone haczykami żądło wczepia się w skórę i próbując odlecieć pszczoła dosłownie wyrywa sobie cały aparat żądłowy i część narządów… Dlatego pszczoły miodne nigdy nie żądlą bez powodu!

Pszczoły miodne mają bardzo silnie rozwinięty instynkt obrony gniazda. Gdy ich rodzina jest w niebezpieczeństwie, nie zawahają się użyć swojego żądła, co równa się poświęceniu życia. Żądląc uwalniają specjalny feromon informujący pozostałe pszczoły o zagrożeniu – one również mogą pożądlić intruza.

Jak uniknąć użądlenia?

Nie wolno zbliżać się do uli, zwłaszcza stawać na drodze pszczół wracających do swojego domu. W obecności pszczół nie należy zbyt mocno gestykulować i machać rękami. Pszczelarze podczas przeglądów w pasiece wiedzą, że nie należy używać intensywnych zapachów, a długowłosi muszą ujarzmić czupryny, by pszczoły się w nie nie zaplątały.

Gdy pszczoła użądli…

Jeśli jednak dojdzie do użądlenia, należy koniecznie obserwować reakcję swojego organizmu. Niewielki procent ludzi jest uczulony na jad pszczeli, co objawia się dusznościami, nudnościami, dużą opuchlizną, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.

W takim przypadku NATYCHMIAST wzywamy POMOC medyczną!

Podobnie, jeśli do użądlenia dojdzie w okolicy szyi lub w jamie ustnej – obrzęk może spowodować problemy z oddychaniem! U większości ludzi reakcja na jad pszczeli jest jednak dużo lżejsza (opuchlizna, pieczenie, swędzenie), choć oczywiście nieprzyjemna.

Jak zminimalizować nieprzyjemną reakcję na użądlenie?

1. Odpowiednio wyjąć żądło – należy je zdrapać paznokciem, a nie chwytać u nasady, gdyż chwytając wciskamy dodatkową porcję jadu z woreczka jadowego.

2. Miejsce użądlenia można posmarować maścią antyhistaminową, cebulą lub sodą oczyszczoną, które mają odczyn zasadowy i neutralizują kwaśny jad pszczeli. W przypadku użądlenia przez osę lepiej sprawdzi się kwaśna cytryna, gdyż jad osy ma odczyn zasadowy.

Pszczeli apel na koniec…

Pamiętaj, że pszczoła chce żyć, latać, zbierać słodki nektar i pyłek z kolorowych pachnących kwiatów, dbać o swoją królową i siostry w roju. Żądli tylko w ostateczności, gdy czuje ogromne zagrożenie dla siebie lub rodziny. Nie rób jej krzywdy, nie prowokuj. Żyjmy obok siebie w zgodzie i spokoju!