Etykieta na miód

ETYKIETY NA MIÓD – CO MUSI SIĘ NA NICH ZNALEŹĆ?

Etykiety na miód… Czy zwracacie uwagę na etykiety na produktach? Producentów miodu też obowiązują przepisy, jeśli chodzi o znakowanie ich produktów. Jest 7 info, które muszą się znaleźć na etykiecie na miód:

1️⃣ Pełna nazwa miodu. Oprócz odmiany miodu (np. akacjowy, lipowy, z terenów leśnych, albo majowy, lipcowy – bo tak też można) należy też podać rodzaj. Rodzaje są 3 – nektarowy, spadziowy lub nektarowo-spadziowy.

2️⃣ Pełne dane pszczelarza. Pszczelarz musi podać nazwę pasieki lub imię i nazwisko, dokładny adres, a jeśli pszczelarz prowadzi działalność gospodarczą to również formę prawną.

3️⃣ Data minimalnej trwałości. Choć miód właściwie się nie psuje przechowywany we właściwych warunkach, to przyjęło się, że ma 3 letni termin przydatności do spożycia.

4️⃣ Oznaczenie partii produkcyjnej. Chodzi o oznaczenie partii miodu np. z tego samego miodobrania lub rozlanego w tym samym czasie i warunkach. Partia produkcyjna może być tożsama z datą rozlewu lub datą minimalnej trwałości.

5️⃣ Warunki przechowywania.

6️⃣ Miejsce pochodzenia. Adres pszczelarza nie wystarczy. Należy wpisać, skąd pochodzi miód, np. produkt polski, miód z polskiej pasieki, albo czasem widzimy na słoiczkach w markecie „mieszanka miodów z UE oraz spoza UE”

7️⃣ Ilość nominalna produktu – dla miodu masa netto. Miód podaje się w gramach (do 1000g) oraz w kg (od 1 kg). Co ważne, ta informacja musi być podana odpowiednią czcionką w zależności od gramatury produktu. I np. na słoiku 0,9l, do którego lejemy 1,2kg miodu ilość nominalna powinna być wpisana czcionką min. 6mm wys.

▶️ Co ważne, wszystkie te info muszą być wpisane czcionką min. 1,2mm i znajdować się w polu widzenia konsumenta.

▶️Wszystkie inne info już dowolnie, ale oczywiście nie mogą wprowadzać w błąd! Nie mogą np. sugerować, że miód jest zdrowy, bo ktoś mógłby je wziąć za lekarstwo.

▶️ Miód jest produktem jednoskładnikowym, nie musimy więc podawać info o alergenach.

▶️ Nie musimy też podawać kaloryczności itp.

Etykiety na miód to podpis pszczelarza. Jeśli brakuje na nich podstawowych informacji, należy poważnie zastanowić się nad zakupem danego produktu pszczelego. Zwracajcie uwagę na etykiety!

Na etykietach naszych produktów znajdziesz wszystkie niezbędne informacje – sprawdź naszą ofertę tutaj: KLIK