Jak widzą pszczoły?

JAK WIDZĄ PSZCZOŁY? ŚWIAT OCZAMI PSZCZÓŁ

Kwiaty konkurują ze sobą o względy m.in. pszczół i trzmieli zapachami, kształtami, kolorami… Ale czy pszczoły widzą ten świat tak samo jak ludzie?

Jak widzą pszczoły?

Człowiek widzi świat w kolorach z tzw. zakresu widzialnego, który rozciąga się od czerwieni do fioletu, tak jak w tęczy. Pomiędzy znajdziemy oczywiście wszystkie znane nam kolory. Niektórzy z nas nie wiedzą, że za czerwienią znajduje się jeszcze niewidzialna dla oka ludzkiego podczerwień, a za fioletem – ultrafiolet. Jego też nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zakres kolorów widzianych przez pszczoły jest nieco przesunięty w stosunku do zakresu ludzkiego. Pszczoły nie widzą koloru czerwonego, widzą zaś ultrafioletowy. Okazuje się, że płatki kwiatów mają czasem dodatkowe ultrafioletowe ornamenty, które bardzo skutecznie zwabiają pszczoły. Jak widać na zdjęciu piękny słonecznik jest mistrzem w wabieniu pszczół, nie mogą mu się oprzeć.

Pszczele oczy

Pszczoły mają jedną parę oczu złożonych oraz 3 oczka proste, które nazywamy przyoczkami. Póki co do końca nie wiadomo po co pszczole przyoczka, prawdopodobnie są jakoś połączone z oczami złożonymi. Być może sprawdzają się w ciemności ula na małych odległościach i przy niewielkiej ilości światła. Głównym narządem wzroku u pszczoły są więc oczy złożone. Wyobraźcie sobie tysiące maleńkich soczewek w kształcie długich rurek posklejanych ze sobą, które razem tworzą oko o wypukłym kształcie. Każda taka malutka fasetka odbiera swój własny obraz, malutki punkcik, który szybko przekazuje do mózgu. Mózg zaś łączy kropeczki w jeden obraz.

Pszczoły i ruch

Pszczoły nie są zbyt wyczulone na kolory i kształty (szczegóły widzą dopiero z odległości ok. 5 cm) ale są bardzo wyczulone na ruch. Pamiętajcie więc – nie wykonujcie w towarzystwie pszczoły czującej zagrożenie dla roju gwałtownych ruchów! Gdy machacie rękami, intensywnie mrugacie powiekami i poruszacie ustami – pszczoły mogą Was wziąć za intruza. Może się to skończyć pożądleniem… Lepiej powolutku się oddalcie…