jak przechowywać miód? Kilka wskazówek, które pozwolą długo zachować jego wspaniałe właściwości!

JAK PRZECHOWYWAĆ MIÓD W DOMU

Jak przechowywać miód? Większość z Was jest miodożercami, doceniacie więc zarówno słodki smak tego cuda z ula, jak również, mamy nadzieję przede wszystkim, jego właściwości zdrowotne. Jak go przechowywać, by nie stracił swych właściwości lub się nie zepsuł?

Z naszej strony zawsze dokładamy wszelkich starań, by miód pozyskiwać zgodnie ze sztuką. U nas nie znajdziecie miodu pozyskanego np. po podkarmianiu pszczół syropem cukrowym, zbyt wcześnie odebranego (czyli niedojrzałego), albo przegrzanego. Praktycznie 99% naszego miodu naturalnie krystalizuje i taką formę miodu promujemy. Baaardzo rzadko zdarza się, że na specjalne życzenie klienta preferującego wyłącznie miód w formie patoki (czyli płynny) dekrystalizujemy go, ale używamy do tego celu specjalnego dekrystalizatora, w którym mamy pełną kontrolę temperatury (trwa to długo, ale mamy pewność, że miodu nie przegrzejemy). Nie podgrzewamy miodu w wodzie, ani tym bardziej, o zgrozo, z mikrofalówce (znaleźliśmy taką poradę na jednym forum)!!! Taki pyszny świeży miodek trafia do Waszego domu i co dalej?

Jak przechowywać miód, by nie stracił swych właściwości lub się nie zepsuł?

TEMPERATURA

Miód należy przechowywać w chłodzie, najlepiej w temperaturze do 14 stopni. Chłodna piwnica będzie dobra do przechowania większych zapasów, zaś w kuchni, do użytku na bieżąco, najlepiej trzymać miód w lodówce. Niska temperatura wprawdzie nieco przyspiesza naturalny proces krystalizacji, ale mamy pewność, że taki miód nie będzie przegrzany i nie sfermentuje. Nie trzymajcie miodu w słońcu, np. na parapecie

OPAKOWANIE 

Miód należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, najlepiej szklanym. Plastik, metal mogą zmienić nieco jego smak i zapach. Miód ma właściwości higroskopijne – chłonie z otoczenia wilgoć i zapachy. Wilgoć w miodzie jest niepożądana, gdyż powoduje jego fermentację. Należy uważać gdy słodzi się nim herbatę – nie jest wskazane, by bardzo mokrą łyżeczkę zanurzać w słoiku z miodem i potem tą wodę w nim zostawić. Może powstać środowisko idealne do rozwoju drożdży i fermentacji miodu.

Pamiętajcie o tych zasadach, a Wasz miód na długo pozostanie zdatny do spożycia. Na etykietach zgodnie z przepisami podajemy termin przydatności do spożycia miodu 3 lata, jednak w praktyce jest on wiele, wiele dłuższy!