GDZIE POSTAWIĆ SWOJĄ PASIEKĘ?

Czy ule można postawić gdziekolwiek, gdzie tylko się chce? Czy każde miejsce będzie dobre dla pszczół? Co to przepszczelenie terenu? Zakładając własną pasiekę trzeba się do tego dobrze przygotować. Miejsce nie może być przypadkowe, zwłaszcza, jeśli planujemy pasiekę stacjonarną.

Po pierwsze 1️⃣ należy zorientować się w okolicznej bazie pożytkowej. W promieniu ok. 3 km od naszej pasieki powinny się znaleźć rośliny miododajne, które dostarczą pszczołom pożywienia przez większość sezonu (chyba, że będziemy prowadzić gospodarkę wędrowną lub mieszaną – gdy wywozi się pszczoły tylko w dziurach pożytkowych). Idealnie byłoby w pobliżu mieć naturalny dostęp do wody (jeśli nie ma, trzeba pamiętać o poidłach).

2️⃣ Istotne jest też najbliższe sąsiedztwo. Wprawdzie nie ma jednolitych przepisów dot. ustawienia pasieki (wciąż trwają przymiarki i PZP lobbuje), ale każdy samorząd może takie dla siebie ustanowić. Warto więc sprawdzić przepisy w swojej gminie, lecz jeśli ich nie ma to przyjęło się, że ule powinny być postawione w odległości conajmniej 10 metrów od budynków, dróg i granic działek. Nie powinny być w zbyt małej odległości od budynków użyteczności publicznej (w Krakowie to co najmniej 150 m). Należy się postarać, by nie były uciążliwe dla sąsiadów. Ule zazwyczaj ustawia się wylotkami w kierunkach południowo-wschodnich, jeśli więc miałoby to być wprost na ogród sąsiada, w którym bawią się ruchliwe dzieci, to należy posadzić pszczołom naturalną przeszkodę, żeby wzbijały się ponad nią

3️⃣ Kolejną ważną kwestią jest napszczelenie terenu – warto sprawdzić czy gdzieś w pobliżu nie stoi już jakaś pasieka, a jeśli tak, to jak duża. Może się okazać, że pożywienia nie wystarczy dla wszystkich pszczół. Poza tym niestety czasem dochodzi pomiędzy pszczelarzami do niesnasek, a nawet wojen na tym tle. Trzeba mądrze wybrać miejsce, by potem móc się cieszyć zgodą, spokojem i… miodem.